Cena platyny

Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były bardzo burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej znalezienia czyli XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra natomiast następnie nastał XX wiek oraz stała się królową metali szlachetnych, której nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje 30 razy rzadziej niż złoto, ciesząc oko szlachetna bielą oraz srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, jednakże bardzo ją doceniamy za jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
Jak bardzo cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat stawki platyny można otrzymać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Kwota platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy lub objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Natomiast porównując jej wartość w przeciągu okresu 1 roku czasu tu jeszcze dostrzegamy spadek jednakże mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie wpływa na cenę platyny
Cena platyny uzależniona jest od pokrewnych czynników, które oddziałują na wartość srebra czy złota. ale co tak naprawdę na nią wpływa ? Na cenę platyny oddziałują trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny oraz inflacja. Jest to jednak bardzo intuicyjne dla nas, jednakże to nie wszystkie czynniki.
Stawka platyny uzależniona jest również od wpływy Republiki Południowej Afryki oraz przemysłu motoryzacyjnego, co stanowi bardzo wyjątkowe czynniki, natomiast czemu one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie wszelkich zawahań na ich rynku bezpośrednio wpływa na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż tego metalu jest tam stosowana, stąd jeśli rynek motoryzacyjny na całym świecie będzie osłabiony stawka platyny się przemieni.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Podlinkuj wpis: